+90 (850) 800 20 08

Bu yazımızda dünyanın ilk ve tek içilebilen Seramid ve Silisyum kaynağı SillX Ceramide ve Silicium Complex’i mercek altına alacağız. Ürünün ham maddeleri İspanya ve Japonya gibi endüstri devlerinden gelmekte, araştırma ve gelişme ise 2 Türk ortağının başarısı; biyologu Sanem Çelikel ve mühendis İlker Levent. Dünyada ve Türkiye’de bir ilk olan bu benzersiz ürünü tasarlayan ve geliştiren ortaklardan Sanem Hanım ürün hakkındaki ve içerisindeki hammaddelerin bilgilerini sizlere iletmem için benimle paylaştı.

Öncelikle SillX ürünlerinde bulunan üç değerli hammadde hakkında bilgilenelim.

Silisyum nedir?

Yeryüzünde oksijenden sonra en çok bulunan mineral silisyumdur. 1800’lü yıllarda Louis-Pasteur tarafından keşfedilen bu mucizevi mineral hakkında araştırmalar hala devam etmektedir. Bilim insanlarının hemfikir olduğu şey ise silisyumun bitki, hayvan ve insan gözetmeksizin, canlılar üstünde pozitif bir etki bıraktığıdır. Silisyum doğada yeraltı kaynak sularında, yulaf, arpa ve buğday gibi bitkilerde bulunsa da bu sadece eser miktarda olmaktadır. Bu yararlı elementi hayatımıza düzenli ve yeterli miktarda katmak ise organik silisyum içeren gıda takviyelerine kalıyor.

Acacia Gum nedir?

SillX’in içerisinde bulunan diğer yararlı hammadde arap zamkı olarak da bilinen Acacia Gum(Senegal Akasyası), kökenini Kuzey Afrika’ya borçludur. Bu doğal hammadde zengin bir diyet lifi kaynağıdır. Gıda ve ilaç endüstrilerinde güvenli bir koyulaştırıcı, emülgatör ve stabilizatör olarak yaygın kullanımının yanı sıra, çeşitli deneysel çalışmalarla açıkça kanıtlanmış geniş bir sağlık yararları yelpazesine de sahiptir. Arap zamkı midede parçalanmaz, ancak kalın bağırsakta bir dizi kısa zincirli yağ asidine fermente edilir. Yararlı bağırsak mikrobiyotasının büyümesini ve çoğalmasını artıran bir prebiyotik olarak kabul edilir ve bu nedenle birçok yararlı sağlık etkisi ile ilişkilidir. Ayrıca antioksidan bakımından çok zengin olup bağışıklık güçlendirici etkiye sahiptir.

Bağırsak sendromu, gastrit gibi birçok mide hastalığına şifadır. Suda yüksek oranda çözünüp, içeriğinde kalsiyum, potasyum, magnezyum ve Arap asidi gibi sağlık dolu bir içeriğe sahiptir.

Seramid nedir?

Seramidler, cildin bariyerini oluşturmaya ve desteklemeye yardımcı olmada önemli bir işlev gören lipitlerdir. Seramidler ciltte doğal olarak bulunur ve cildin nemli kalmasına yardımcı olur, ancak nem seviyenizi artırmak ve kuru, çatlamış cildi onarmak için topikal olarak da uygulanabilirler. Eğer nemlendiricilerizi incelerseniz büyük ihtimalle seramid içerdiğini göreceksiniz, ancak seramidleri temizleyicilerde, serumlarda ve diğer cilt bakım ürünlerinde de önemli bir bileşen olarak bulabilirsiniz.

Cilt hücrelerini, cilt bariyerini oluşturmak için birbirine uyan tuğlalar olarak düşünebilirsiniz. Seramidler, duvarı birbirine yalıtan tuğlalar arasındaki harç görevi görür ve böylece cildinizi koruyan bir tabaka oluşturur. Bu bariyer, nemi içeride tutarken mikroplar ve tahriş edici maddeler gibi kötü şeyleri dışarıda tutar.

Seramidler cildin nemli kalmasına yardımcı olur, ancak zaman geçtikçe seviyeleri doğal olarak azalır. Aşındırıcı fırçalama, peeling, sıcak duşlar ve soğuk, kuru kışlar olmak üzere birçok dış faktörün de cilt bariyerini bozabileceğini söylüyor. Bu nedenlerden dolayı seramid seviyenizi yeniden yükseltmek ve molekülleri içeren ürünlerle cilt bariyerini güçlendirmek iyi bir fikirdir. Ek Seramid desteği kuru, çatlak, pul pul ve kaşıntılı cildin önlenmesine yardımcı olabilir.

SillX’in yararları nelerdir?

Cilde ve genel sağlımıza yararlı üç hammadde içeren SillX, tahmin edebileceğiniz gibi vücudumuza birçok getirisi var. Bu faydaları tek bir köşede toplarsak;

 • Yara iyileştirmekte çok iyi bir destektir.
 • Ciltte kuruluk, atopik dermatit, atopik egzama, nörodermatit rahatsızlıklarda seramid kullanımı, yüksek fayda sağlar.
 • Cildi lekelenmekten korumaya destektir. UV ışınlarına karşı güneşten korumanız ile iş birliği yapar.
 • Kırışıklıkları azaltır.
 • Gözenekleri sıkılaştırır.
 • Tırnakları güçlendirir.
 • Vücutta ağır metal birikiminin önüne geçip, sizi hastalıklara karşı korur.
 • Vücudun kollajen, keratin, elastin seviyelerinin artışına yardımcı olur. Cilde dolgunluk kazandırır, nemi arttırır, enerji ve esneklik verir.

Neden SillX?

 • SillX eşsiz benzersiz bir üründür ve Türkiye topraklarında yetişmiş iki zihnin projesidir. Biyolog Sanem Çelikel ve mühendis İlker Levent ortakları projeyi evlatları gibi görüyor ve SillX’in üretiminde çok titizler. Engin deneyimlerini bu üründe birleştiren iki ortak, ürünü hala araştırıp geliştirmektedirler.
 • FDA onaylı tesiste, Avrupa Gıda Güvenliği otoritesi EFSA onayıyla üretilir.
 • İçerik tamamen bitkisel olmakla beraber vegan kullanım için uygundur.
 • GDO, glüten, şeker, tatlandırıcı gibi maddeler içermez.
 • Dünya’nın ilk ve tek içilebilen seramid ve silisyum kaynağıdır.

Kerem Kunduracı

Yorumlarınız onay sürecinden sonra yayımlanacaktır. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP