+90 (850) 800 20 08

Cilt lekeleri, Hiperpigmentasyon ve Melanin

Birçok karanlık nokta ve ciltteki siyah leke zararsızdır. Ancak birey bu leke izlerini azaltmak ya da yok etmek istiyorsa, tedavi için çeşitli çözüm yolları vardır. Bu blog yazımızda, başta hiperpigmentasyon olmak üzere, güneş, rüzgar gibi dış etkenlerden de kaynaklanan yüz lekelerini mercek altına alacağız. Bunların nedenlerini, nasıl kurtulabileceğinizi ve bazı tedavi yöntemlerini inceleyeceğiz. Ayrıca insanların kaçınması gereken yöntemlere de göz atacağız.

Yaz aylarını arkamızda bırakırken, yüzünüzdeki siyah lekelerin artmış olabilir. Dermatologlara göre cildimizde, ten rengimizi veren bir pigment olan melanin miktarının aşırıya kaçması durumunda cilt lekeleri oluşuyor. Cilt lekelerinin ortaya çıkışının diğer sebepleri arasında, aşırı güneşe maruz kalma, yaşlanma ve beslenme yetersizlikleri gibi sebepler var. Fakat cilt lekelerinin en büyük nedeni olarak güneşi suçlayabiliriz. Cildimiz güneşe maruz kaldığında doğal tepkisi melanin üretmek oluyor, bu da UV radyasyonunun DNA’mıza ve cildimize daha fazla zarar vermesini engellemeye yardımcı oluyor. Ayrıca uzun süre güneşe çıktığımızda cildimizin bronzlaşmasının nedeni genellikle budur. Bazen güneş melanin üretiminde dengesiz bir artışa neden olur. Bu aşırı melanin toplanıp cilt hücrelerinin arasına dökülerek koyu lekelerin ortaya çıkmasına yol açar.

Kısacası cilt lekeleri hiperpigmentasyonun bir sonucudur. Güneş veya yaşlılık lekeleri gibi çoğu koyu lekenin uygun SPF koruması ve güneşten kaçınma ile önlenebileceğini belirtiyor.

Hiperpigmentasyon aşağıdakilerin bir sonucu olarak gelişebilir:

  • Yaşlanma
  • Hormonel değişiklikler
  • Fazla süre güneşe maruz kalma

Cilt hasarı aynı zamanda iltihap sonrası hiperpigmentasyona da neden olabilir.

  • Isırıklar, sivilceler, yanıklar ve kesikler
  • Aşırı veya yanlış epilasyon teknikleri
  • Batık tüyler
  • Agresif cilt bakım ürünleri
  • Sedef hastalığı veya diğer cilt rahatsızlıklarından kaynaklanan yara izleri

Yüzdeki koyu lekelerin tek nedeni hiperpigmentasyon değildir. Bu nedenle, kişinin mevcut benlerde veya koyu lekelerde herhangi bir değişiklik (özellikle doku, renk ve boyutta değişiklikler) fark etmesi durumunda bir doktorla konuşması önemlidir.

Peki yüzümüzdeki lekelerden nasıl kurtuluruz?

Retinoid ve Retinol Çözümleri

Retinol, hücre yenilenmesini arttırdığı bilinen ve dolayısıyla çizgileri ve kırışıklıkları düzelten bir A vitamini şeklidir. Yıllardır kullanılıyor ama retinolün aynı zamanda cilt lekelerin azaltılmasına da yardımcı olduğunu biliyor muydunuz?

Retinoidler ayrıca cildin UV ışığına karşı duyarlılığını da arttırır, bu nedenle retinoidleri kullanırken her gün yüze güvenli bir SPF uygulamak önemlidir.

Peeling Çözümleri

Peeling ürünleri genellikle ölü cilt hücrelerini veya cildin üst katmanını parçalamak için çeşitli türde yumuşak asitler kullanır. Bu katmanın kaldırılması, alttaki daha sağlıklı ve daha eşit tonlu cildin ortaya çıkmasına yardımcı olabilir.

Nu-Derm Exfoderm Forte

Nu-Derm Exfoderm Forte, gözle görülür şekilde daha pürüzsüz, daha parlak bir cilt için doğal yenilenmeyi teşvik ederken eski donuk cildi eksfoliye eder. İçeriğinde glikolik ve laktik asitler içeren hafif bir losyondur.

Vitamin C

Vitamin C güneş hasarına karşı özellikle yararlı bir tedavi olabilir. 2017 tarihli bir inceleme, topikal C vitamininin melanin oluşumunu önlemede ve UV’ye maruz kalmanın bir sonucu olarak erken cilt yaşlanmasına karşı korumada etkili olduğunu belirtiyor.

C vitamini (L-askorbik asit olarak da bilinir), serbest radikalleri, yani cilt hasarına ve kırışıklıklara neden olan hain molekülleri engelleme yeteneği nedeniyle sevdiğimiz bir diğer önemli bileşendir. Ancak C vitamini aynı zamanda sorunlu alanları (sağlıklı olanları etkilemeden) özel olarak hedefleme ve cilt tonunu eşitleme becerisine sahip etkili bir leke gidericidir. Bu, yüz için olduğu kadar ellerin arkası ve göğüs/boyun bölgesi için de faydalı olmasını sağlar.

Professional- C Serum

Obagi’nin en çok satan Profesyonel C® %20 Serumunu keşfedin. En yüksek C vitamini konsantresine sahip olan bu serum, ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü en aza indirmeye yardımcı olur. Ayrıca;

Çevresel saldırılara karşı cilt savunmasını proaktif olarak güçlendirir.

İnce çizgilerin, kırışıklıkların ve eşit olmayan cilt tonunun daha iyi görünmesi için cildin daha önceki görünür hasarlardan kurtulmasını teşvik eder.

Cildin daha uzun süre genç görünmesine yardımcı olan güçlü bir antioksidanla cilt savunmasını güçlendirir.

Güneşten sıkı korunma, cilt lekelerinin engellenmesinde anahtardır!

İlk etapta cilt hasarından kaçınmak genellikle en iyi çözümdür. Lekeleriniz oluştuktan sonra bile cildinizi korumaya özen göstermeniz, lekelerin daha da kötüleşmesini önleyecektir. Devamlı güneşe maruz kalma pigment üretimini hızlandırır, yeni lekeleri etkinleştirir ve eskileri koyulaştırır; uyguladığınız dermatolojik tedavileri veya topikal ürünleri sabote eder. Hergün güneş kremi kullanmayı, sağlıklı beslenme veya egzersiz gibi sağlıklı yaşam stratejinizin bir parçası olarak düşünün. Yeni lekelerin önlenmesinde ve tedavi edilen cildin korunmasında yıl boyunca güneş koruması çok önemli.

Sun Shield Broad Spectrum SPF 50

Sun Shield Broad Spectrum SPF 50, her cilt için ideal olan şeffaf, hızlı emilen bir formüldür. UVA/UVB ışınlarına karşı kapsamlı koruma sağlar ve cildin erken yaşlanmasına neden olabilecek mavi ışık (güneş veya dijital) dahil olmak üzere kızılötesi ışınlara ve HEV ışığa karşı savunma sağlar.

Cildinizi Aydınlatın

Doğaya özdeş cilt parlatıcı maddeler ve antioksidan gibi temel bileşenler, eşit olmayan cilt tonunun görünümünü iyileştirmeye ve lekeleri gözle görülür bir şekilde azaltmaya yardımcı olup daha eşit bir cilt tonu elde edilmesine yardımcı olabilir.

Obagi Nu-Derm Clear Fx – Skin Brightening Cream

Nu-Derm Clear Fx, doğala özdeş arbutin ve antioksidanlarla özel olarak formüle edilmiş, eşit, daha sağlıklı görünen bir cilt için cildin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olan cilt parlatıcı bir kremdir.

Obagi Nu-Derm sistemleri reçete gücünde içerikleri size sunar. Diğer ürünler sadece cilt yüzeyinde çalışırken, Obagi Nu-Derm ürünleri sinerji ile aktif içerikleri cildinizin en derin katmanlarına kadar iletir.

Hücresel fonksiyonları değiştirerek sağlıklı ve genç bir görünüm kazandırır.

Cildinizi Nemli ve Taze Tutun

İster kuru, ister yağlı, ister karma bir cilde sahip olun, nemlendirici günlük cilt bakımı rutininize dahil edebileceğiniz mükemmel bir üründür. Nemlendirici cildinizin nemli ve taze kalmasına yardımcı olur ve yaşlandıkça cildi sağlıklı tutan yağ bezleri güçlerini kaybetmeye başlar ve daha az yağ ürettikleri noktaya gelirler. Her gün nemlendirmek, bezlerin hayatınız boyunca cildinizi sağlıklı tutmak için çok çalışmak zorunda kalmamasına yardımcı olur.

Obagi Hydrate Luxe

Obagi Hydrate Luxe, önemli biyomimetik peptitlerle özel olarak tasarlanmıştır. Bu komedojenik olmayan nemlendirici, gece boyunca ultra zengin nemlendirme sağlar ve lüks, balsam benzeri bir dokuya sahiptir.

Hidrokinon Kremleri ve Serumları

Hidrokinon, hiperpigmentasyona yönelik ürünlerde popüler bir içeriktir.

Hidrokinon,  ciltteki koyu lekeleri ve hiperpigmentasyonu hafifletmek için kullanılır. Ciltte renk bozulmasına yol açan süreci bloke eder.

Melanin üretimini azaltarak çalışır. Bazı ülkeler güvenlik endişeleri nedeniyle hidrokinonu yasakladı.  Bu ülkelerin arasında Türkiye de var ve Sağlık Bakanlığı mevzuatı gereği hidrokinon içeren ürünler Türkiye’ye ithal edilemiyor.

Kurucumuz Elif Karakışla’nın Obagi Medical Protokol Hakkında Görüşleri

Kerem Kunduracı

Yorumlarınız onay sürecinden sonra yayımlanacaktır. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP