+90 (850) 800 20 08

A’dan Z’ye – Cilt Bakım Sözlüğü

Cilt bakım rutininizde bilgilenmek umduğunuzdan daha uğraştırıcı olabiliyor. Ürünlerin kutularının arkalarına baktığınızda geçen terimleri anlamak da yeni bir dil öğrenmek kadar da kafa karıştırıcı.

Telaşa hiç gerek yok, defalarca Google araştırması yapmanıza gerek kalmaması için Melissima burada. Cilt bakımında geçen terimlerin birçoğunu sizin için bu yazıda topladık.

Aklınıza takılan sorular ve öğrenmek istediğiniz başka terimler varsa yorumlar kısmından bize ulaşabilirsiniz.

Cilt Bakım Terimleri

A Vitamini

Hemen hemen herkes havuç yemenin gözlere iyi geldiğini bilir. Peki nedir bu havucun sırrı? – Havucun ana besin maddesi olan Beta-Karoten.

Beta-Karoten, A vitamininin öncüsüdür ve cilt durumunuza büyük katkı sağlar. A vitamini eksiği olan bir cilt zayıf kalıp erken yaşlanabilir. Bu yüzden cildinizdeki A vitamini dengelerine dikkat etmek önem taşıyor.

Beta-Karoten ve A Vitamini’nin başlıca yararlarını sıralarsak:

 • Akne riskinizi azaltır.
 • Cildinizde yenilenme yapar.
 • Cildinizin bozuk dokusunu düzeltir.
 • Sivilce izleri ve skar görünümlerini iyileştirir.

A Vitamini Nelerde Bulunur?

Yeşil yapraklı sebzeler (lahana 🥬, ıspanak 🍃, brokoli 🥦), turuncu ve sarı sebzeler (havuç 🥕, tatlı patates 🍠), domates 🍅, süt 🥛, yumurta 🥚, mango 🥭, balık yağı 🐟

Önerimiz – Environ AVST1

AVST step-up sistem i için giriş niteliğindeki yüz nemlendiricisidir. Bu ürün A vitamininin yanı sıra C vitamini ve antioksidanlar içerir. Cildinizin vitamin ihtiyaçları için çok iyi bir tercihtir.

Arbutin

Arbutin, aşırı melanin oluşumunu önleyen ayı üzümü bitkisinden elde edilir. Melanin ise güzelliğimizi etkileyen büyük etkenlerden bir tanesidir. Melanin doğal bir cilt pigmentidir. İnsanlarda ve hayvanlarda cilt rengini çoğunlukla sahip oldukları Melanin türüne ve miktarına bağlıdır. Melanin miktarının bekçiliğini yapıp değerleri olması gerektiğinde tutmak gerekince de Arbutin devreye girer. Arbutin cildinizdeki Melanin değerlerinin bozulmaması için en etkili bileşendir.

 • Cilt tonunu eşitler ve iyileştirir.
 • Karanlık bölgeleri aydınlatır ve yara izlerinin görünümünü iyileştirir.
 • Cilt aşırı melanin ürettiğinde, hiperpigmentasyon, yani koyu lekeler)- ortaya çıkabilir. Ancak arbutin, melanin aktivitesini bastırmak için melanin yoluna etki eder. Bu sayede, Arbutin hiperpigmentasyonu lekelerinin azaltılması açısından faydalı olur.

Önerimiz – Obagi C-Therapy Night Cream

Koyu lekeleri yavaş yavaş azaltır ve uyurken cildinize C vitaminleri ve E vitamini sağlar. Obagi güvencesi ile siz uyurken bile cildinizin koruma altında olduğundan emin olabilirsiniz.

α-  Alfa-Arbutin vs. Beta-Arbutin-β

Cilt bakım etiketlerini araştırırken, alfa-arbutin veya deoksiarbutin içeren bazı ürünlere ve beta-arbutin içeren bazı ürünlere rastlayabilirsiniz. Alfa-arbutin, arbutinin sentetik formudur, beta-arbutin ise arbutinin bitki kaynaklı şeklidir. Her iki arbutin formu da melanin üretimini baskılar, ancak araştırmalara göre alfa-arbutinin, beta-arbutinden 10 kat daha güçlü olduğu gözlemlenmiştir.

Önerimiz (Alfa Arbutin) – Forlle’d Hyalogy BW Night Cream

Bu krem, her yaştan bireyde cilt pigmentasyonunu azaltmayı amaçlamaktadır. Düzenli kullanım cildi pürüzsüzleştirir, yapısını iyileştirir ve hiperkeratoz cildini rahatlatır.

Antioksidan(Antioxidant)

Serbest radikallerin önüne geçmeye yardımcı olabilecek bileşenlerdir. Derideki serbest radikallerin ve antioksidanların dengesi bozulduğunda, serbest radikaller hasara ve cildin erken yaşlanmasına neden olabilir. Daha detaylı bilgi için Vitamin C ve Vitamin E başlıklarına bakabilirsiniz.

Argirelin

Yaşlanma karşıtı bir peptittir. Peptitler, Kolajen ve Elastin de dahil olmak üzere proteinlerin temeli olan amino asitlerin kısa zincirleridir ve onları sağlıklı, genç bir cilt için gerekli kılar. Cildinizde zamanı geri döndürüp, genç bir görünüm istiyorsanız Argirelin içeren ürünler buna çok uygun.

 • Sinirlerin kaslarla iletişim kurmasını sağlayıp, kasılmalarını engeller. Bu cildinizde daha az kırışıklık olmasını sağlar.
 • Cildin nemini korumasına yardımcı olur. Argirelin ayrıca cildi pürüzsüzleştiren etkilerle birlikte ciltteki nem seviyelerini artıran Kolajen fonksiyonunu da optimize eder.
 • Argirelin ayrıca cildi pürüzsüzleştiren etkilerle birlikte ciltteki nem seviyelerini artıran Kolajen fonksiyonunu da optimize eder.

Önerimiz – Neofound Serum

Cildi aydınlatmak, sıkılaştırmak ve pürüzsüzleştirmek için tasarlanmıştır. Cildin tonunu, elastikiyetini ve parlaklığını artırır.

Azelaik asit

Azelaik asit, bazı tahıllarda ve ayrıca cildinizde yetişen “Malassezia furfur” adı verilen bir mantarda doğal olarak bulunur. Aynı zamanda bir cilt bakım bileşenidir. Tam bir bakteri düşmanı olan bu asitin cilt bakımındaki görevi sivilce veya akne yapan etkileri bulup yok etmektir.

 • Azelaik asit cildinizde sivilceye neden olan bakterileri öldürür.
 • Serbest radikallerin etkilerine karşı koyabilen veya nötralize edebilen bir antioksidandır. Serbest radikaller vücudunuzda cildinizde iltihaplanmaya neden olabilecek ve akneyi tetikleyebilecek bileşiklerdir.
 • Azelaik asit, hiperpigmentasyon sürecini bloke edebilir ve koyu lekelerin ortaya çıkmasını önleyebilir.

Azelaik Asit Nelerde Bulunur?

🌾 Arpa, Buğday ve Çavdar. 🌾

Önerimiz – PhFormula CR Recovery

Cildin iyileşmesini hızlandırmaya, cildin genel sağlığını korumaya ve cilt hasarını önlemeye yardımcı olmak için sinerjik olarak çalışan aktif bileşenlerin benzersiz bir kombinasyonu.

C vitamini

Sırada vitamin familyasının en ünlülerinden bir tanesi olan C vitamini var. L-askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, insanlar tarafından endojen olarak üretilemeyen suda çözünür bir vitamindir.  Uzmanlar, C vitamininin en güvenli ve en etkili besinlerden biri olduğunu söylüyor.

 • C vitamini cildi zararlı dış etkenlerden korur.
 • Cilt kırışıklığına iyi gelir.
 • Işıktan gelen kolajen yıkımını önler.
 • Cilt daha sağlıklı ve daha parlak bir bariyer oluşturur.

C Vitamini Nelerde Bulunur?

Portakal 🍊, brokoli 🥦, kırmızı lahana , yeşil biber , kırmızı biber🌶️, kivi 🥝, domates🍅

Önerimiz – Skinceuticals CE Ferulic

Gelişmiş antioksidan otoritesi ile tedavi ve cilt koruyucu, yaşlanmaya karşı savunma ve daha genç bir cilt ortaya çıkarmak için tasarlanmıştır. Saf Vitamin C içeren yapısı ile kırışıklık ve sıkılık problemleri ile savaşır.

Kolajen(Collagen)

Kemikleriniz, kaslarınız ve bağlarınız da dahil olmak üzere vücudun birçok yerinde bulunan bir proteindir.

 • Ciltte, yüzün sıkı ve dolgun görünmesini sağlamak için önemlidir.
 • Topikal olarak uygulandığında cildin daha derin katmanlarına ulaşır.
 • Kolajen destekleri cildin konturlarını iyileştirir.

Önerimiz – Hola Collagen

Günlük Kolajen ve vitamin alımınıza yardımcı olan bir takviye edici bir gıdadır. Şeker ve glüten içermez yoğun kolajen yapısı ile her cilt durumuna uygundur. Ayrıca çok güzel bir nar aromasına sahiptir.

E vitamini

E vitamini yağda çözünen bir vitamindir ve vücuttaki birçok organın düzgün çalışması için çok önemlidir.

 • Antioksidanlar ile cildin savunmasını geliştirir.
 • Cilt sağlığına fayda sağlayabilir. E vitamini, egzama gibi bazı cilt bozuklukları olanlar için yararlı olabilir.

E Vitamini Nelerde Bulunur?

Domates 🍅, mango 🥭, kivi 🥝, brokoli 🥦, ıspanak 🍃, badem , ay çekirdeği 🌻

Önerimiz – Schrammek Energy Power Ampul

E, C ve B5 vitaminleri ile cildi yeniler. Mavi ışığın (örneğin ekranlar, dizüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonların neden olduğu) olumsuz etkilerine karşı etkili koruma sağlar.

Hyaluronik Asit

Hyaluronik asit, gözlerdeki ve eklemlerdeki sıvılarda bulunan doğal bir maddedir. Eklemlerde ve diğer dokularda yastık ve kayganlaştırıcı görevi görür. İçinde Hyaluronik asit bulunduran ürünler sayesinde cildinizdeki nemi kalıcı olur ve bu daha parlak ve sağlıklı bir görünüm sağlar.

 • Daha sağlıklı, daha esnek bir cildi teşvik eder.  Vücudunuzdaki hyaluronik asidin yaklaşık yarısı cildinizde bulunur ve nemi korumaya yardımcı olmak için suyu cildinizde tutar.
 • Yara iyileşmelerini gözle görülebilir şekilde hızlandırır.
 • Nemi korumada mükemmeldir.

Önerimiz – Skinceuticals HA Intensifier

Çok faydalı düzeltici serumun cildin hyaluronik asit seviyelerini yükselttiği kanıtlanmıştır. Bu hyaluronik asit serumu cildin hyaluronik asit seviyelerini artırır.

Dikkat! Hyaluronik asit kullanımı genellikle çok güvenlidir ve az sayıda yan etkisi bildirilmiştir. Vücut Hyaluronik asiti doğal olarak ürettiğinden, alerjik reaksiyonlar çok nadirdir. Bununla birlikte, hamilelik veya emzirme dönemindeki etkileri tam olarak araştırılmamıştır, bu nedenle bu gruplar dikkatli olmalı ve onunla takviye etmekten kaçınmalıdır.

Laktik Asit

Laktik asit, sütte bulunan bir karbonhidrattır. Günümüzde çok sayıda cilt bakım ürününde popüler bir bileşendir. Glikolik ve mandelik asitler gibi, laktik asit de alfa hidroksi asit (AHA) ailesine aittir.

 • Cildinizdeki hücre döngüsünü arttırır.
 • Cildinizin üst tabakasında biriken ölü cilt hücrelerini ortadan kaldırır.
 • Yaşlılık lekelerinin önüne geçer ve kırışıklıkların görünümünü azaltır.
 • Laktik asit kullandıktan sonra, daha parlak ve pürüzsüz bir cilt fark edeceksiniz.

Önerimiz – Obagi-C® C-Exfoliating Day Lotion

Daha parlak, daha sağlıklı görünen bir cilt ortaya çıkarmak için nemlendiren ve nazikçe peeling yapan pürüzsüz, hafif nemlendirici.

Mandelik Asit

Mandelik asit bir alfa hidroksi asittir (AHA). AHA’lar cilt için iyidir, çünkü hücrelerin doğal olarak dökülmesine izin vermek için, etkilenen yüzey cilt hücreleri arasındaki bağlantıları gevşetmeye çalışırlar.

 • Mandelik asit kimyasal bir eksfoliyanttır, yani yaşlı cilt hücrelerini temizler ve daha genç bir görünüm sağlar.
 • Öte yandan, Mandelik Asit cilt hasarını ve akne görünümünü iyileştirir.
 • Artan hücre döngüsü ve peeling özellikleri sayesinde, Mandelik Asit ciltteki koyu lekelerin görünümünü ve güneş hasarını azalttır.

Önerimiz – Environ Revival Maske

Yoğun canlanma maskesi, özellikle foto-hasarlı cildin etkilerini ve düzensiz cilt dokusunun görünümünü hedeflemek için formüle edilmiş bileşenlerin benzersiz bir kombinasyonuna sahiptir.

Dikkat! Herhangi bir AHA’da olduğu gibi, Mandelik asidin cildinizi tahriş etme potansiyeli vardır. Ancak diğer AHA’ların aksine, risk potansiyeli son derece düşüktür.  Herhangi bir normal peeling gibi, en az üç ila beş gün önce Retinol kullanımından kaçının.

Niasinamid (Niacinamide)

Nikotinamid olarak da adlandırılan Niasinamid ciltteki sağlıklı hücreleri korumak için bir B3 vitamini formudur.

 • Niasinamid, cildinizi sıkı ve sağlıklı tutan bir protein türü olan keratin oluşumuna yardımcı olur.
 • Cildinizin seramid (lipit) bariyeri oluşturmasına yardımcı olabilir, bu da nemin korunmasına fayda sağlar.
 • Sağlıklı cilt hücrelerini yeniden inşa eder, onları ultraviyole ışınlarının neden olduğu hasarlardan koruyabilir.
 • Niasinamid, şiddetli akne, özellikle papüller ve püstüller gibi enflamatuar formlar için yararlıdır.

Niasinamid Nelerde Bulunur?

Yumurta 🥚, Kahvaltı Gevrekleri 🥣, Yeşil Sebzeler 🥬, Fasulye, Balık 🐟, Süt 🥛

Önerimiz – PhFormula VitaB3

Görünür kızarıklık, pigment değişiklikleri ve cilt yaşlanması belirtilerini önlemek ve tersine çevirmek için gerekli bir Niasinamid kremidir.

Peptid

Peptitler, proteinlerin daha küçük versiyonlarıdır. Birçok kozmetik ürün, farklı kullanımlar için peptitler içerir.

 • Ciltteki mikropları öldürür ve iltihap riskini azaltır.
 • Kolajen ciltte, saçta ve tırnaklarda bulunan bir proteindir. Kolajen peptitler, vücudun daha kolay emebileceği Kolajen proteinlerini parçalamaktadır. Kolajen peptitler almak cilt sağlığını iyileştirebilir ve yaşlanma sürecini yavaşlatabilir.

Peptid Nelerde Bulunur?

Et 🥩, Süt 🥛, Yumurta 🥚, Balık 🐟, Buğday 🌾

Önerimiz – Schrammek Time Control Day Cream

Özel formüle edilmiş bu kremle cildiniz zamana karşı meydan okur.

Platin

 • Platin antioksidanlar ve peptitler gibi bileşenler cildin savunma sistemini Platinum, vücut derisini saldırılara karşı güçlendirir ve yararlı moleküllerin cilde fayda sağlayacak kadar uzun süre hayatta kalmasına izin verir.
 • Platinum’un antioksidan aktivite sergilediği, iltihabı ve serbest radikal hasarını azalttığı ve dış cilt tabakasını koruduğu gösterilmiştir. Sonuç olarak bu daha sağlıklı, daha güçlü ve daha parlak bir cilde yol açar.
 • Özellikle leke tedavisi için çok etkilidir.
 • Serbest radikallerle savaşan anti-oksidanların en büyük dostudur. Anti-oksidanların etkisini yüksek derecede arttırır.

Önerimiz – Forlle’d Platin Lotion

Her cilt tipine uygun bu losyon çok güçlü bir anti-oksidan ve neme doyurucu bir yapıya sahiptir. Ciltteki hücre aktivitesini destekleyen özel komplekslerden oluşur. Sadece serbest radikallerle savaşmakla kalmaz, aynı zamanda ciltteki diğer anti oksidanların gücüne güç kadar.

Polihidroksi (Polyhidroxy) asitler

Polihidroksi asit nazik bir kimyasal eksfoliyanttır (PHA).  PHA’lar ölü cilt hücrelerini yüzeyden pul pul döker, bu da cildin daha pürüzsüz ve daha eşit olmasına yardımcı olur.

 • Düzenli kullanımda, PHA’lar daha parlak, daha pürüzsüz, daha nemli bir cilde ve genel olarak gelişmiş bir ışıltıya yol açabilir.
 • Polihidroksi asitler harikadır çünkü herhangi bir büyük prosedürden geçmeden cildi kimyasal olarak pul pul dökmek için evde düzenli olarak kullanabilirsiniz.
 • Hemen hemen herkes PHA’ları kullanabilir, ancak hassas cilde sahip olanlar en fazla faydayı elde edebilir, çünkü diğer kimyasal eksfoliyantlar gibi yüz kabuklarına ve tahrişe neden olmazlar.

Önerimiz – Neostrata Bionic Lotion

Cilde nem çeker ve nemi cilde bağlar. Çevresel faktörlere karşı korunmaya yardımcı olmak için besleyici antioksidanlar sağlarken pürüzlü, kuru cildi nazikçe pul pul dökmek ve pürüzsüzleştirmek için formüle edilmiştir.

Paraben

Cilt bakım ürünlerinde, özellikle hassas cilde veya egzama veya sedef hastalığı gibi bir cilt rahatsızlığına sahip kişiler için tahriş edici olabilecek bir koruyucu türüdür.

Retinol

Retinol cildin katmanlarında bulunduğunda, hücre döngüsünü geliştirir ve cilt elastikiyetini artıran bir protein olan kolajenin parçalanmasını önler.

 • Retinoldeki antioksidanlar, koyu lekeleri aydınlatmak gibi güneşten zarar görmüş cildi onarmaya yardımcı olabilir.
 • Kolajen üretimini arttırır. Bu sayede ince çizgilerin, kırışıklıkların ve cilt gevşekliğinin görünümünü azaltmaya yardımcı olur.
 • Retinol, aşırı aktif yağ bezlerinin işlevini azaltır ve gözenekleri açar.
 • Retinol sadece cildinizin dokusunu değil, aynı zamanda tonunu da pürüzsüzleştirebilir.

Önerimiz – ZO Radical Night Repair

Cilt dokusunun, düzensiz pigmentasyonun, ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur. Gece uyurken cildinizin tamir olup, güzel bir ciltle güne başlamanıza yardımcı olur.

Resorsinol (Resorcinol)

 • Sert, pullu veya pürüzlü cildin tedavisinde Resorsinol yardımcı olarak çalışır.
 • Akne görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

Önerimiz – Neostrata Illuminating Serum

Ciltteki renk uyumsuzluğunu düzeltmek ve görünümünü aydınlatmak, akne görünümünü azaltmak için tasarlanmış çok güçlü ve etkili bir serum.

Resveratrol

Resveratrol antioksidanlar gibi davranırlar ve cildin bariyerini güçlendirir.

 • Ciltte sıkılaşma sağlar.
 • Cildi serbest radikallerden korur.
 • Kolajen sayısını arttırmak için çalışır.

Resveratrol Nelerde Bulunur?

Fıstık 🥜 , kırmızı üzüm 🍇

Önerimiz – SkinCeuticals Resveratrol BE

Resveratrol B E, optimize edilmiş yaşlanma karşıtı antioksidan içeren bir gece tedavisi serumudur.

Salisilik asit (Salicylic acid)

Salisilik asit, söğüt kabuğundan türetilir ve salisilatlar adı verilen bir bileşen sınıfına aittir.

 • Salisilik asit, cilt yapısının bir parçasını oluşturan bir protein olan keratini yumuşatarak çalışır. Bu, kuru ve pullu cildi gevşetmeye yardımcı olur ve bakımını kolaylaştırır.
 • Salisilik asit diğer cilt ürünlerinin, cildin üst tabakasına daha etkili bir şekilde nüfuz etmesini sağlar.
 • Salisilik asit, görevini yapmak için cildinizin derinliklerine girebilir. Bu özelliği sayesinde sivilcelerle, siyah noktalarla ve beyaz noktalarla savaşır.

Önerimiz – Obagi Clenziderm Jel ve Tonik

Cilde tazelenmiş bir his bırakırken, gözenek terapisi cildi akne tedavisi rejiminde bir sonraki adıma hazırlar.

Dikkat! Gereğinden fazla salisilik asit ciltte olumsuz yan etkilere yol açabilir. Cildiniz hassasa, aşırı kullanım sonucu ciltte tahriş ve kuruma meydana çıkabilir.

Seramidler

Seramidler, cilt hücrelerinde bulunan yağlar veya lipitlerdir. Cildi korurlar ve kuruluk ve enfeksiyondan korurlar.

 • Seramidler cildinizin nemini korumak ve mikropların vücudunuza girmesini önlemek için önemlidir. Cildinizin seramid içeriği azalırsa (genellikle yaşla birlikte olur), susuz kalabilir. Kuruluk ve tahriş gibi cilt problemleri gelişebilir.
 • Doğal ve sentetik seramidler vardır. Doğal seramidler cildinizin dış katmanlarında, ayrıca inekler gibi hayvanlarda ve soya gibi bitkilerde bulunur.
 • Sentetik seramidler insan yapımıdır. Kirletici maddeler içermedikleri ve doğal seramidlerden daha kararlı oldukları için, sentetik seramidler cilt bakım ürünlerinde daha yaygın olarak kullanılmaktadır.
 • Seramid nemlendiriciler, tonikler ve serumlar kullanarak cildinizin sağlığını nemlendirebilir ve onarabilirsiniz. Bu ürünler cildinizin doğal seramid üretimini tamamlar. Eklenen seramid, nemi kilitler ve kaçmasını önler, cildinizi yumuşak, pürüzsüz ve sağlıklı hale getirir.

Önerimiz – Skinceuticals Triple Lipid Restore

Hücresel lipitleri doldurmak ve kuru cildi beslemek için patentli bir yaşlanma karşıtı krem. Cildinizi yenileyip, yeniden canlandırın.

Yorumlarınız onay sürecinden sonra yayımlanacaktır. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

8 Comments to “ A’dan Z’ye – Cilt Bakım Sözlüğü”

 1. Nermin Efendizade says :Cevapla

  Muhtesemsiniz,bu kadar bilgi icin emeginize sagliq

  1. kerem says :Cevapla

   Teşekkürler, umarız keyifli bir okuma olmuştur sizin için.

 2. Nurdan PITIRLI says :Cevapla

  Merhaba, hap gibi, kısa, akılda kalıcı ve öz bilgiler için çok teşekkürler. Ellerinize sağlık.

  1. kerem says :Cevapla

   Teşekkür ederiz, zihninize sağlık.

  2. Elif says :Cevapla

   Emeğinize sağlık, kısa ama öz bilgiler, harika ürün önerileri ve içerikleri ile ilgili bilgilendirmeler… Çok güzel olmuş, Teşekkürler

 3. Ayşe Şarlı says :Cevapla

  Cilt bakımıyla ilgili hiçbir şey bilmezken sizden çok şey öğrendim. Blog yazıları da çok verimli . Zevkle okuyorum. Bilgiler için teşekkürler.

  1. kerem says :Cevapla

   Güzel sözleriniz için çok teşekkürler, sizinle bu bilgileri paylaşmak da çok keyifli.

 4. Asuman Gündüz says :Cevapla

  Altın değerinde harika bilgiler. Emeğinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP