+90 (850) 800 20 08

Bu ay sizin için de biraz…ağır mı geçti? Eğer bu soruya cevabınız evet ise suçu tamamen astrolojiye atabilirsiniz. Hatta isim vermek gerekirse Merkür’e…

Yeni Ay yazısına geçmeden önce Merkür gerilemesi nedir, Merkür’ün astrolojik olarak önemi nedir gibi soruları yanıtlamak gerekiyor. Öncelikle Merkür’ü tanıyalım.

Merkür hem astrolojide hem de mitolojide haberci olarak tanınır. Merkür iletişim, akıl, hafıza ve ulaşımın gezegenidir. Kişisel düzeyde, bireylerin görüşlerini, nasıl çalıştıklarını veya bilgiyi nasıl işlediklerini ortaya çıkarmak istiyorsanız yıldız haritasında bu bireyin Merkür’üne bakmanız gerekiyor. Çünkü Merkür, bireylerin iletişim tarzını büyük oranda etkiler. Yıldız haritanızdaki Merkür’ünüz ise siz doğduğunuzda Merkür’ün hangi gezegende olduğunu da gösterir. Ayrıca Merkür Başak ve İkizler burcunu yöneten gezegen olarak görülür.

Merkür gerilemesine (Mercury retrograde) gelirsek, bilimsel olarak gezegenin rotasını değiştirip ve gökyüzünde geriye doğru hareket ettiği gibi göründüğü bir optik bir yanılsamadır. Tabi Merkür yerinde durmayı çok sevmediğinden dolayı(güneş sistemimizdeki en hızlı gezegen), bu optik illüzyon yılda 3-4 kere görülebilir.

2022’de üç tane Merkür gerilemesi olacak. İlkini 13 Ocak ve 3 Şubat arası atlattık. İkinci gerilemeyi(10 Mayıs/3 Haziran) atlatmak üzereyiz. Üçüncü gerileme ise 9 Eylül ve 1 Ekim arası gözlemlenecek. Merkür’ün iletişimi yönettiği söylenen gezegen olduğu için, astrolojik bu dönemlerde sık sık yanlış anlaşılmalar, zamanlama sorunları ve arkadaşlarla anlaşmazlıklar görülebiliyor. Ayrıca Merkür gerilemesinin bir diğer özelliği ise tüm burçları etkileyen tek gerileme olması. Tabi, İkizler ve Başak bu gezegen tarafından yönetildiğinden dolayı onları daha fazla etkilemesi olası.

Peki gelelim İkizler burcundaki Yeni Ay’a. 30 Mayıs’ta başlayacak bu dönem bize yazı başlatmamıza yardımcı olacak temiz bir sayfa sağlıyor. İkizler burcu, Zodyak’ın en açık yürekli burçlarından biridir, bu yüzden bu enerji kolay, olumlu ve umutlu hissedecektir – şu anda hepimizin ihtiyaç duyduğu şeyler!

Ayrıca, bu Yeni Ay’da gergin veya endişeli hissedip hissetmediğinize dikkat edin. Bu duygular İkizler ‘in enerjisinin bir yan etkisi olabilir ve kendinizi bu Yeni Ay’da her zaman meraklı İkizlerin burcu gibi iki yöne çekilirken bulabilirsiniz. Bu enerji bizi düşündürebilir ve hissetmekten kaçındırabilir. İkizler burcu tercihlerinde duygularından çok mantığını kullanmayı sever. Bu ay süresince bu etkileri kendi üzerinde görürseniz şaşırmayın çünkü havada İkizler esintileri esmekte. Bu çelişkili enerjiler, ilerideki planları tam gaz uygulamak için en iyi fırsat olmayabilir, ancak düşünceli bir yol haritası ile doğru yönde küçük adımlar atabilirsiniz.

İkizler ’deki Yeni Ay’dan en çok etkilenecek burçlar;

İkizler – Güneş, Ay ve Yükselen

Başak – Güneş, Ay, Yükselen

Oğlak – Güneş, Ay, Yükselen

Kova – Güneş, Ay, Yükselen


KOÇ

Bu sosyal tarafı güçlü olan Yeni Ayda Koç’un da iletişim bağlarına yansıması büyük bir olasılık. Koç her zaman olduğu gibi kendi doğrularını söylemeye hazır bu yüzden sosyal ilişkilerinizde her şeyi masaya koymaya hazırlanın. Koç için arkadaşlıklarını gözden geçirme zamanı. Kendi hayatınıza ve kendi problemlerinize eğildiğiniz mayıs ayı sonrasında, hayatınızın diğer bölümleri iyimser bir şekilde sizi bekliyor.

Tabi Koç burcunun klasik sabırsızlığından kaçınmanız lazım, Merkür’ün hareketleri sosyal ilişkilerinizde ağzınızdan çıkanları negatif olarak etkileyebilir.

Öte yandan hayatınızda denge yaratmak için 28 Haziran’daki Yengeç Yeni Ay anahtar olacak! – özellikle de sizin gibi işin derinliklerine dalıp zarar görmeden çıkabilen bir burç için.


BOĞA

Mayıs ayında, Yeni Ay Boğa’daydı ve hayatınızda büyük değişiklikler olduysa bu oldukça normal. Akrep güneş tutulması ve Boğa sezonunu arkamızda bırakırken, bu ay Boğa’nın ilk evinde büyük değişiklikler görünmüyor. İletişim şu anda sizin için bir zorluk olsa da 30 Mayıs’ta İkizler burcundaki Yeni Ay, düşüncelerinizi ve fikirlerinizi nasıl ifade ettiğinize, paranızı nasıl yönettiğiniz konusunda size yenilenmiş bir yaklaşım sunacağından emin olabilirsiniz. Eğer şu an hayatınız hala ağır geliyorsa merak etmeyin, 3 Haziran ile bitecek olan Merkür hareketleri ile hayatınız normal akışına dönecektir.


İKİZLER

Havadaki enerjiyi hissedebiliyor musunuz? Bu ay İkizler ’in doğum günü ve çevremizdeki sosyal tatlı gevezelik eminim bu ay bol bol duyacağımız bir ses olacak.

Merkür gerilemesi özellikle İkizler burcu için çok büyük bir anlam taşıyor çünkü bildiğimiz gibi İkizler Merkür tarafından yönetilen bir burç. Doğal olarak da bu gerilemeler bir gezegenin beklenen davranışlarını bozma eğiliminde. Fakat paniğe gerek yok, Yeni Ay, İkizler’e yenilenmiş bir benlik ve kimlik duygusu sunmak için burada. İlk evinizde gerçekleşecek bu ay süresince, sahip olabileceğiniz yeni fikirleri benimsemeye çalışın, ancak yıldız haritası yöneticiniz Merkür 3 Haziran’a kadar buna izin vermeyebilir.

3 Haziran sonrası Güneş ve ay, burcunuzda güçlerini birleştirecek ve son birkaç haftanın ağırlığını yeni başlangıçlar ile temizleyecek. Şimdi beyin fırtınası yapma ve düşünme zamanı, bu sayede Merkür size yeşil ışığı verdiğinde, işlerinizi ve ilişkilerinizi nasıl ilerleteceğinizi tam olarak bileceksiniz. Öte yandan, bu ayı olabildiğince motive ve aktif geçirmeye bakın, çünkü Haziran sizin ayınız!


YENGEÇ

Yengeç burcu diğer burçlara oranla Yeni Ay etkilerini çoğunlukla daha az hisseder. Bunu sebebi ise Yengeç’in evinin Ay’ a bağlı olmasına yorumlayabiliriz. Önümüzdeki Yeni Ay muhtemelen sizin için kendi duygularınıza eğildiğiniz bir ay olacak. İyi olan şey, ise Merkür gerilemesi 3 Haziran’da sona ererken, Merkür 11. Evinizi (sosyal ve topluluk evi) coşturacak. Bu ay insanlarla büyük ölçekte bağlantı kurma gücünüz var.


ASLAN

Diğer burçlarda olduğu gibi, bu Yeni Ay siz Aslanlar’ın da sosyal yaşamını önemli derecede etkileyecek. Yeni arkadaşlar edinmek karizmatik Aslan burcu için oldukça kolay olsa da mevcut enerjinizi korumak adına zaten var olan arkadaşlıklarınıza eğilmeniz sizin için daha etkili olabilir. Bu yüzden lider yanınızı ortaya koyun ve arkadaş ekibiniz için güzel bir program planlayın. Önümüzdeki İkizler ayı sosyal enerji patlaması, arkadaş ilişkilerinizi tekrar alevlendirecektir.


BAŞAK

Merkür gerilemesi, kariyerinizdeki sinyallerin karışmasına neden olmuş olabilir. Neyse ki önümüzdeki ay sizin için optimistik görünüyor. Venüs’ün Boğa’da olması özellikle işinize gelecek çünkü Boğa’daki Venüs bizi zevk veren her şeye doğru çağırsa da bunu istikrarlı, yavaş ve sürdürülebilir bir şekilde yapmaya teşvik eder. Bu normalde iş ve sosyal hayatındaki hızı ve çalışkanlığı ile tanınan Başak burcu için biraz yavaşlayıp hayatın tadına bakmak için çok iyi bir dönem oluşturuyor.

Kendinizi profesyonel olarak ifade etmek söz konusu olduğunda durgun veya boğulmuş hissediyorsanız, bu ay büyüme, şöhret veya başarı için bazı yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz.


TERAZİ

İkizler burcundaki Yeni Ay, her şeyden uzaklaşma arzunuzu harekete geçirebilir ve size “Yeter artık.” dedirtebilir. Terazi burcu hoşgörüsü, harmoni ve barışseverliği ile tanınsa da herkesin elinden tutmak ve başkalarının iyiliği için kendi zamanınızın çoğunu feda etmek bir yerden sonra yorucu gelebilir.

Şu anda, ilişkilerinizde sizi daha savunmasız bırakabilecek bir döngüye yakalandınız. Diğer insanlara karşı sıcak ve alçak gönüllü yaklaşımınız en güzel yanlarınızdan biri olsa da bu ayı kendinize zaman ayırmak için kullanabilirsiniz.

Hayat, içsel ve ruhsal ufkunuzu dallandırmaya, genişletmeye istekli olduğunuzda daha eğlenceli olacaktır.


AKREP

İki hafta önceki Akrep ay tutulmasının etkileri sonrasında sanki kalbiniz birden fazla etken tarafından çekiştirilmiş ve yıpranmış hissedebilirsiniz. Fakat Yeni Ay ile bu etkileri geride bırakmak daha kolay olacak. Bu yenileyici ay ile bir iyileşme dönemine girmek sizin elinizde.


YAY

Son birkaç hafta inanılmaz derecede karmaşık hissettirdiyse, astrolojiyi suçlamaktan çekinmeyin. Neyse ki,  haziran ile işler yerine oturmaya başlayacak. 3 Haziran’da, Merkür gerilemesi nihayet son kullanma tarihine ulaşacak günlük ve başarınızı kolaylaştıran alışkanlıkları, ritüelleri daha iyi kavramaya başlayacaksınız. Fakat önce Merkür gerilemesi sonucunda azalan enerjinizi tazelemeniz şart.

Ancak ayın en dramatik zaman dilimi, dolunayın burcunuza düştüğü 14 Haziran civarında gelebilir. Bu zaman diliminde kendinize cesur ve yeni bir şekilde bakmak için can atıyor olabilirsiniz – özellikle de ilişkilerinizde nasıl göründüğünüz açısından. Öte yandan romantik Venüs 22 Haziran’dan 17 Temmuz’a kadar size gülümseyecek, arkadaş ve ilişki bağlarınızda işinizi kolaylaştıracak!


OĞLAK

Değişimlere hazır mısın Oğlak, çünkü bu Yeni Ay hayatını organize etmek için sana ilham verecek. Programını temizlemek, çalışma alanını düzenlemek ve öz bakımına odaklanmak için biraz zaman harca. Oğlak burcu hırslı, çalışkan ve girişimci karakteristikleriyle tanınsa da gerçekten üretken olmak için, rutinlerimizin ve hedeflerimizin sağlığımızı desteklediğinden emin olmalıyız.

Merkür 3 Haziran’da ilerlediğinde, Mayıs ortasından beri uğraşıyor olabileceğiniz sanatsal ve yaratıcı projelerde yeni ihamlar bulabilirsiniz. Ancak, Yay’daki bir dolunay maneviyatınızın 12. evinden geçtiğinde, gerçeklikten çekilme ve kendinizi kendi dünyanıza dönme ihtiyacı hissedebilirsiniz. Bir süre kendinizi yalnızlığa vermekten çekinmeyin, projeler ve sosyal ilişkiler zamanınıza layık olsa da en önemli oyuncuyu unutmayın: Siz.


KOVA

İkizler burcundaki Yeni Ay Kova burcunu kıpır kıpır yapacak! Hareket etmek , dolaşmak ve burada kendine bir yön çizmek için sabırsızlanıyorsun, emin ol ki istediğin her şeyi başaracaksın. Bu ay ile aşk hayatında kıvılcımların çıkması olası bir zaman dilimi, Kova. İster yeni biriyle ister geçmişten tanıdık bir yüzle olsun, 13 ve 22 Haziran arasında Merkür ve Venüs bir diğer hava burcu İkizler’e girdiğinde, ufukta sana bol bol sosyalleşme imkânı görünecek. Sosyal hayatın, bu yenilikler ile hız kazanmaya başlayacak ve 14 Haziran’da zirveye ulaşacak. İkizler ‘deki Yeni Ay sonrasındaki Yay’daki dolunay güçlü bağlar oluşturma fırsatlarına yol açacağı zamandır.


BALIK

3 Haziran’da, Merkür gerilemesi nihayet sona erecek ve üçüncü iletişim evinizin bir kez daha elektriklenmesine izin verecek. Özellikle, 11 Haziran’daki muhabbetleriniz hayatınızı değiştirebilecek yerlere gidebilir, yeni bir aşk, yeni bir dostluk ya da yeni bir kariyer. 11 Haziran, Venüs’ün entelektüel üçüncü evinizde Uranüs ile güçlerini birleştireceği ve sizi sınırlarınızı zorlayan konuşmalara katılmaya çağıracağı zamandır. Yay’daki dolunay 14 Haziran’da kariyerinizi aydınlatması da olası.

Öte yandan 28 Haziran’da bir diğer su burcu olan Yengeçte Yeni Ay’ a gireceğiz. Bu dönem sizin için çok özel geçeceğine şüphemiz yok. Bu zaman diliminde sanatsal yeni projelere yelken açabilirsiniz çünkü Yengeç’teki Yeni Ay, renkli ve müziksel beşinci evinize ışık saçacak!


Kerem KUNDURACI

Yorumlarınız onay sürecinden sonra yayımlanacaktır. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP