+90 (850) 800 20 08

İyi cilt genlerine sahip olsanız bile, uygun bir cilt bakımı rutinini takip etmek, cilt bakımının başarısı için kritik öneme sahiptir. Bunlardan biri olmadan cilt, en iyi görünmesini ve zarif bir şekilde yaşlanmasını sağlayacak temel besin maddelerinden, vitaminlerden ve hatta cilt sağlığının temel adımlarından yoksun kalabilir. Tabi bu bizi sorun olmayan bir sorunla karşılaştırıyor: Hangi ürünü tercih etmeliyim?

İnternetten araştırdığımızda bizi sonsuz sayıda cilt bakım rutini, nerdeyse sonsuz bir sayıda cilt bakım ürünü karşılar. Ne kadar sosyal medyada ,“Bu ürün mucizevi, cildime inanılmaz geldi!”, bu sözde ürünün herkesin üzerinde aynı etkiye sahip olmayabilir. Çok yönlü bir cilt bakımı rutininin bir dizi gereksiz adım veya üründen oluşması gerekmez; bunun yerine cildinize ve onun özel ihtiyaçlarına hitap edecek şekilde düşünülüp tasarlanması gerekir. Cildiniz için en iyi cilt bakımı rutininden en iyi şekilde yararlanmak ve ürünlerinizi en hafifinden en incesine en kalınına kadar sırayla uygulamak, ürünlerin etkili bir şekilde nüfuz etmesini garantilemenin kesin bir yoludur.

Cilt Tipinizi Öğrenmek

Cilt tipinizi bilmek, cilt bakımı rutininizden en iyi şekilde yararlanmak için çok önemlidir. Tüm cilt tipleri aynı değildir ve yanlış ürün ve malzemelerin kullanılması cilde zarar verebilir.

Tüm cilt tipleri bildiğimiz gibi aynı değildir. Yağlı ciltler için tasarlanmış bir ürün kuru bir cilde uygulandığında fayda etmeyebilir, zarar bile verebilir. Cilt tipinizi ücretsiz bir cilt analizi ile detaylı bir şekilde öğrenmek için Melissima şubelerimize uğrayabilirsiniz. Cilt tipinizi evde kendiniz basit bir testle de öğrenebilirsiniz. Öncelikle yüzünüzü hafif bir temizleyiciyle yıkayın ve kurulayın. Daha sonra 30 dakika sonra cildi görsel olarak değerlendirin.

Normal cilt: Herhangi bir yağlılık, kuruluk veya kırmızı lekeler görülmez.

Kuru cilt: Muhtemelen gergin veya kuru hissedilir ve hatta kuru, pul pul cilt bölgelerine sahip olabilir. Ayrıca susuz kalmış gibi görünebilir.

Yağlı cilt: Özellikle T(alnı, burnu ve çeneyi kapsayan bölge) bölgesinde yağ kalıntısı nedeniyle parlak ve kaygan görünür.

Karma cilt: Yer yer kuru, yer yer yağlıdır.

Hassas cilt: Kızarıklıklar, aşınmalar, kaşıntılar oluşabilir.

Cilt tipinizi belirledikten sonra sıra cildinizin en acil endişelerini belirlemeye gelir. Örneğin, yaşlanan cilt muhtemelen kollajen ve nem açısından bir artışa ihtiyaç duyarken, akneli cilt daha fazla matlaştırıcı ve sivilceleri temizlerken yağı parçalayan bileşenlere ihtiyaç duyar. Öte yandan, hiperpigmentasyondan etkilenen cilt, renk bozulmasını hafifletmek için parlatıcı bileşenlerden ve eksfoliyantlardan yararlanır. Cildinizin endişelerini tanıyarak, bu sorunlara en iyi şekilde yanıt verecek bir cilt bakımı rutini oluşturmak için ürün ve içerikleri ayarlayabilirsiniz.

Diğer Etkenleri Saptamak

  • Cilt tipinizi belirledikten sonra diğer kondisyonları göz önüne almak gerekir. Örneğin yaşlı bireyin ihtiyacı olan kollajen ve nem miktarı genç bir bireyden çok daha fazladır. Akneli cildin daha derin temizleyen ve yağı parçalayan ürünlere ihtiyacı olabilir. Fazla güneşli bir bölgede yaşayan bir bireyin güneş korumasına çok daha dikkat etmesi gerekirken, soğuk bir yerde yaşayan bireyin ise daha yoğun ve koruyucu nemlendiricileri düşünmesi gerekir. Gerek kendiniz araştırırken, gerek ise cilt uzmanınıza danışırken bu tarz etkenleri göz önünde bulundurmak çok büyük önem taşır.
  • Cilt yaşlandıkça değişir ve bir yaş grubu için ideal cilt bakımı rutini bir diğeri için daha az faydalı olabilir. Herkesin cildi farklı oranlarda yaşlanırken, hücre yenilenmesinde azalma, daha az kollajen üretimi ve hyaluronik asit üretiminde ve nemde yavaşlama gibi ciltle ilgili bazı gözle görülür değişiklikler 20’li yaşlarınız kadar erken ve 40’lı yaşlarınız gibi geç olabilir. Bu nedenle, Retinol, peptitler ve hyaluronik asit içeren ürünler aracılığıyla kollajen üretimine, hücre yenilenmesine ve hidrasyona yardımcı olan bir cilt bakım rutinine odaklanmak önemlidir.

Cilt Rutinini Oluşturmak

Cilt tipinizi ayırt ettikten sonra sırada eğlenceli fakat biraz kafa karıştırıcı olabilen adıma geçilir. Sabah kullanım için; temizleyici, toner, serum, nemlendirici ve güneş kremi seçmek. Aksam için ise temizleyici, toner, serum, nemlendirici ve maske seçmek. Bazı markalarımız bu işi kolaylaştırmak için sabah ve akşam için ayrı ürünler piyasaya sürmüştür.

Cildinizi Temizlemeden Sonuç Elde Edilemez: Temizlik

Hangi cilt bakım rutini olursa olsun ilk adımı daima temizliktir. Eğer bu temizlik yapılmazsa diğer kullandığınız ürünler cildinize tam bir şekilde nüfus edemeyip etkileri azalabilir. Düzenli temizlik ayrıca kiri, yağı, makyajı ve güneş koruyucusunu temizlediği için cildin bakımı için açısından temiz bir zemin hazırlar. Sabah uyandığınızda ve akşam yatarken yapılan temizlik cildi taze tutmak açısından çok çok değerlidir. Çoğu cilt tipi günde 2 defa bu temizliğe uygun olsa da, çok kuru bir cilde sahipseniz günde iki defa temizleme jeli ile temizlik fazla kalabilir, günün bir öğünü temizleme sütü ve losyonları tercih etmeniz daha uygun olur. Siz siz olun, cildinizin gün boyunca karşılaştığı her şeyi temizlemek için akşam temizliğinizi asla atlamayın.

Cilt dostu bir temizleyici seçmek son derece önemlidir. Cildin yanlış temizleyiciyle yıkanması, yağın ve nemin bozulmasına neden olabilir ve hatta ciltte gergin veya kaşıntılı bir his oluşmasına neden olabilir. Minimal içerikli nazik, nemlendirici temizleyiciler her zaman güvenli bir bahistir çünkü hemen hemen her cilt tipi bunları güvenle kullanabilir. Buradan gerekirse kuruluk, çatlaklar ve hatta renk değişikliği gibi belirli cilt koşullarını daha da hedef alan bir temizleyici seçebilirsiniz. Sadece son olarak uyguladığınız temizleyicinin kurutmadığından, cildi doğal yağlarından arındırmadığından veya cildin koruyucu bariyerini tehlikeye atmadığından emin olun.

Temizleyicinizi seçerken hangi ürünü tercih ettiğiniz çok önemlidir. Cilt tipinize uygun olmayan bir temizleyici cildin yağ ve nem açısından bozabilir, cildi gergin ve kaşıntılı bir hale getirebilir. Nazik nemlendirici içeren temizleyicileri hemen hemen her cilt tipi rahat bir şekilde kullanabilir. Cildinizin durumuna bağlı olarak özel bir ihtiyacınız varsa(kuruluk, çatlaklık vs.) bunun da göz önünde bulundurulması çok önemlidir.

Temizlik sütü sevenler için ideal, hafif kokulu, hafif dokulu, derinlemesine temizleyen, Schrammek – Deep Pore Cleanser

P50 ile gönüllerde taht kuran Biologique Recherche’dan süper lüks, az kokulu, bol işlevli temizleyici süt, Biologique Recherche – Lait U

Zein Obagi güvencesiyle cildi hem yatıştırıp hem de temizleyen bir yandan esnek ve güçlü bırakan, ZO Balancing Cleansing Emulsion

Temizlik tercihini jelden yapanlar için, sabunsuz ve köpürmeyen, ultra nazik ve bir yandan nemlendiren, Neostrata – Restore Facial Cleanser

Tam Bir Takım Oyuncusu, Rutininizin Arabulucusu: Toner

Sıvı toner uygulamak, cildi uygun şekilde temizledikten sonraki adımdır. Tonerin amacı cildin ph seviyelerini dengelemeye yardımcı olarak ideal durumda olmalarını sağlamak ve cilde nem kazandırmaktır. Cilde uygun bir toner, diğer cilt bakım ürünlerinin de uygun şekilde emilmesine yardımcı olur. Cilt bakımı rutininizin bir parçası olarak toner eklemek, cilt rutininizde kullandığınız diğer her ürünü pozitif bir şekilde etkileyecektir çünkü toner cildin bu ürünlerin cilt tarafından emilmesine yardımcı olur.

Toner, parmak uçlarınızla, pamuk yardımıyla cilde uygulanabilir, hatta püskürtülebilir. Tonerın cildin pH seviyelerini dengelemesi için cilde iyice nüfuz etmesi gerekir, bu nedenle toner kullanımı ile temizlemeye devam etme arasında birkaç dakika beklemeniz gerekebilir. Toner sayesinde mikropların ciltte hayatta kalmasını zorlaşır.

Hem temizleyici, hem toner görevli, ölü deriden arınmaya yardımcı ve cilt tonunuza yardımcı olan, SkinCeuticals – Equalizing Toner

Bol antioksidanlı, cildi nemlendirirken aydınlatan bir yandan da canlı kılan, Murad Essential C Toner

Kuru ve düzensiz cilt tonları için ideal, rahatlatıcı etkiye sahip, ton eşitleyen ve parlatan, Environ Skin EssentiA – Moisturizing Toner

En Saf, En Etkili Rutin Unsuru: Serum

Hem sabah hem de gece kullanabileceğiniz cilt bakım serumları, cilt bakımı rutininizi oluştururken dikkate almak isteyeceğiniz ve atlanmaması gereken bir adımdır. Cilt bakım serumu tercihi yaparken yüzlerce serum karşınıza çıkacaktır fakat önce karar vermeniz gereken şey ne tarz bir serum istediğinizdir. Hiperpigmentasyon, koyu leke, ince leke, cilt lekeleri, yaşlılık karşıtı gibi birçok sorunu hedef alan nokta atışı serum bulunmaktadır. Eğer bu tarz bir sorununuz varsa bunu göz olarak serum seçebilirsiniz.

Cilt bakım rutininize serum eklemek için cilt bakımı sorununuz olması şart değildir. Cildiniz çok özel bir soruna sahip değilse vitamin ve antioksidan açısından zengin bir serum doğru bir tercih olacaktır.

Pek çok serum, serbest radikallere ve çevresel hasara karşı koruma için gerekli olan C vitamini gibi antioksidanlar gibi süper yüklü aktif bileşenler içerir. Serumlardaki diğer popüler bileşenler arasında kuru, donuk ciltle mücadele eden ve dolgunlaştırıcı bir etki sağlayan hyaluronik asit, cildin sıkılığını artıran ve yeni kollajeni uyaran peptitler, yaşlanma karşıtı ve cilt yumuşatıcı etki için retinoidler ve iltihabı bastırmaya yardımcı olan niasinamid yer alır. Kızarıklık ve çatlakları giderir ve cildi aydınlatır ve eşitler. Serumunuz su bazlıysa nemlendiriciden önce uygulayın; Yağ bazlıysa, normal nemlendiricinizin üzerine uygulayın.

Serumlarda genellikle rastlanan ve istediğiniz bileşenler vardır. Bunların arasında hyaluronik asit, peptitler, retionidler ve niasinamidler yer alır.

Eğer serumunuz su bazlıysa nemlendiriciden önce, yağ bazlıysa nemlendiricinin üzerine uygulamak etkili olur.

Acaba Hollywood ünlüleri hangi serumu kullanıyor diye düşünüyorsanız yanıtı burada. Kırışıklık ve sıkılık için özel üretilmiş, yüzde 15 oranında C vitamini içeren ve cildinizin antioksidan ihtiyacını fazlasıyla karşılayabilecek dünyaca ünlü serum, SkinCeuticals – C E Ferulic

Rosacea, egzama, sedef, kuperoz gibi cilt rahatsızlıklarıyla savaşmak için tasarlanan bu etkili serum, cildin mikrobiyota dengesinin yeniden kurulmasını destekler. Agresif işlemlerden sonra ise(peeling, lazer tedavi vs.) cildi yatıştırır, Forlle’d Hyalogy SensiSkin Essence

Cilt üzerinde uygulandığı an parlatan, donuk ve yorgun görünümü azaltan ve cildinize baharı getiren botanik bileşenli,  Belle Fontaine Pearly White Perfection Serum

Cildinizin daha canlı görünmesine yardımcı olan, ince kırışıklık ve çizgilerin önleyen,  yoğun içeriği ile elastikiyet kaybının azaltan: Genosys – Multi Functional Anti Wrinkle Serum

Cilde doğal bir denge sağlayan ve tahrişe meyilli, fizyolojik dengesi bozulmus cildi iyileştiren, sıkılaştırıcı, yatıştırıcı, koruyucu, bol fonksiyonlu serum, MBR – ModukineTM Serum

Her Yaşın, Her Cildin Ortak İhtiyacı: Nemlendirici

Her cilt tipinin neme ihtiyacı vardır. Bu yüzden cilt bakımı rutinine 7 den 70 e herkesin bir nemlendirici eklemesi gerekir. Nemlendiricinin cilde temel etkisi cildi nemlendirip, su kaybını önleyip cildi yumuşatmaktır. Her cildin ihtiyacı olan nem oranı farklıdır ancak sabah ve akşam olmak üzere iki kere cildi nemlendirmek hemen hemen her cilt tipine yararı vardır. Bunun yanı sıra cilt, yaş ilerlemesi yüzünden nem tutma kabiliyetini zamanla yitirmeye başlar. Bunu göze olarak daha yaşlı bir cilde sahipseniz özel bir nemlendirici kullanmayı düşünebilirsiniz.

Güçlü nemlendiriciler cilt bariyerini destekleyen seramidlere ve cildi nemlendiren hyaluronik aside sahiptir. Cildiniz akneli ise hafif losyon ve jel, olgun ise yumuşatıcı içeren biraz daha ağır nemlendiricileri göze alabilirsiniz.

Nemlendiricinizi gözlerinizin altına sürmeyi düşünseniz de bunu yapmayın. Gözlerin üzerindeki ve çevresindeki cilt ince ve son derece hassastır ve kolayca tahriş olur. Göz cilt bakımı, yüz nemlendiricisinden farklı doku ve bileşenler gerektirir; ayrıca göz kremleri şişkinlik, ince çizgiler, koyu halkalar ve gözaltı gibi gözle ilgili belirli endişeleri giderecek şekilde formüle edilmiştir.

Ilk uygulamadan itibaren ve 72 saat boyunca normal, yağlı ve karma cilt tipleri için taze nemlendirme sağlayan Arktik su serinliğini teninizde hissettirecek, Lumene – Water Gel

Normal, karma ve hassas ciltler için, hassasiyeti kısa sürede yatıştıran ve sakinleştiren bir yandan cildi derinlemesine nemlendiren ve yumuşatan, Darphin – Intral Soothing Cream

Yüksek nem ihtiyacı olan ciltler için ideal, nem oranını yüzde 41’e kadar arttıran ve destekleyen bir yandan nem tutmasına yardımcı olan, Schrammek – Hydrating – Hydra Maximum Day Cream

Hafif dokulu ve yoğun etkili bu ürün cilt nem dengesini güçlendirken, nemsizlik çizgilerini giderir ve A vitamin bazlı kompleks ürünlerle mükemmel bir kombin olarak etkinliği güçlendirir. –  Environ – Vita Complex Super Moisturiser

Güneş Kalkanları Devrede mi? – Güneş Koruyucu

Eğer dışarı çıkacaksanız ayaklarınız için ayakkabılarınız ne kadar önemliyse güneş koruyucu da cildiniz için o kadar önemlidir. Güneş soluk görünse bile cildiniz UV ışınlarından etkilenecektir. Güneşin zararlı etkileri, cildin erken yaşlanmasında bir numaralı etkenlerden bir tanesidir. Bunun gibi birçok cilt sağlık sorunundan kaçınmak için de güneş kremi sürmek şarttır.

Güneş kreminizi seçerken karşınıza çıkan iki ana kategori kimyasal ve mineral güneş koruyuculardır. Kimyasal güneş kremleri UV ışığını emen bileşenlere sahiptir. Mineral güneş kremleri ise UV ışığını yansıtan mineral bileşenlere sahiptir. Bazı formülasyonlar bu ikisinin kombinasyonunu içerebilir. Hassas ciltler için mineral güneş koruyucuları daha idealdir çünkü tahriş etme ihtimal çok daha azdır.

Güneş kremi seçerken minimum 30 SPF spektrumlu bir güneş kremi tercih etmek önemlidir. Cilt tipinize göre farklı spektrumlarda güneş kremleri de mevcuttur.

Güneş kremini uygularken yüz, boyun ve kulaklar atlanmaması gereken bölgelerdir. Eller ve açıkta kalan vücut bölgeleri de unutulmamalıdır.

Hiperpigmentasyon sorununuz varsa geniş spektrumlu bir güneş kremi tercih etmek şarttır.

İçerisinde bulunan niacinamide, madecassic asit, pion-6HA (6 farklı boyuttaki hyalüronik asit kompleksi) ve düşük moleküler ağırlıklı peptid kompleksleri sayesinde cildi güneşin istenmeyen etkilerinden korurken nemlendirir, cildin ipeksi ve aydınlık görünmesine yardımcı olur. – PI.Gene Blue Sun UV Cool Essence SPF50+

Triple-Spectrum Protection® ve özel ZO® antioksidan teknolojisiyle güçlendirilmiş bu pudralı güneş kremi, sadece cildinizi güneşin zararlı etkilerden korumakla kalmayıp bir yandan cildinizdeki nem seviyesini korur ve parlaklığı azaltmak için yüzeydeki yağı emer. Pudranın içerdiği renk düzenleyici pigmentler ve ışığı yansıtan mineraller daha aydınlık bir görünüm sağlar. ZO  Sunscreen + Powder Broad -Spectrum SPF30

Cildi güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı 30 güneş koruma faktörü ile korurken birr yandan da cilde C vitamini takviyesi yapan,  Murad – Essential C Day Moisture SPF 30

SPF 30 korumanın yanı sıra Vitamin E ve B3 kompleksi ile korunmasına, , ışıldamasına, yumuşak ve nemli hissetmesine, yaşlanma izlerinin görünümünün azalmasına katkı sağlar. Horme™SUN Anti-aging Protect Cream SPF30+

Gündüz Nasıl Başladıysanız, Gece Öyle Kapatın

Gece cilt bakımı rutin adımlarınıza gelince, güneş kremi dışında gün içinde yaptığınız her şeyi tekrarlamanız gerekir. Gündüz ve gece cilt bakımı rutini birbirini tamamlarken, geceleri birkaç ürün değiştirmek çok önemlidir. Cildi temizledikten ve günü çıkardıktan sonra, cildi tonlamak ve ardından cilde nüfuz eden daha ağır serumlar ve nemlendiriciler kullanmak isteyebilirsiniz. Gece vakti aynı zamanda cildin pürüzsüzleşmesine ve parlaklaşmasına yardımcı olan Retinol ve alfa hidroksil asitler gibi eksfoliye edici ve cildi uyarıcı bileşenler içeren kremler ve serumlar kullanmak için de idealdir. Tahrişi ve hassasiyeti önlemek için, Retinol ve diğer peeling asitleri gibi bazı cilt bakım bileşenleri geceleri dönüşümlü olarak kullanılabilir.

Uyuyan güzelin bile sırrı olduğu düşünülen gece maskeleri, cilt bakım rutininize büyük katkıda bulunabilir. Gece uyku maskelerinin cildinize yoğun bir nemlendirici gibi etki eder. Bu maskeler, sabaha kadar yüzünüzde kalmak için tasarlanmıştır. Genellikle hafif nemlendirici formüllerden yapılan gece yüz maskeleri hızlı emilen bir formüle sahiptir ve hyaluronik asit, niasinamid, Retinol gibi süper güçlü bileşenlerin yanı sıra cilt besleyici yağlarla doludur. Cildinizde uygun değer nem seviyelerini koruyan bir bariyer etkisi yaratır. Uyku maskeleri, sizin hiçbir çaba harcamanıza gerek kalmadan cildinizi onarmak ve yenilemek için gece boyunca çalışır. Bu gece çalışması ise sabah yumuşacık bir cilt ile meyvesini verir.

Gece maskesi emildiğinde aktif bileşenler gece boyunca yavaş yavaş salınarak cildinize ihtiyacı olan her şeyi verir. Cilt tipinize, ihtiyaçlarınıza ve endişelerinize bağlı olarak haftada bir veya 15 günde bir defa gece maskesi önerilir.

Eğer bütün gece yüzünüzde maske tutma fikri size göre değilse bunun alternatifi olarak sabah ve akşam kullanılabilir maskeler de mevcuttur.

Glycolic 10 Renew Overnight gece bakım kremi, dört mevsim boyunca, gece cilt bakım rutinlerinde evde kullanıma uygun şekilde %10 glikolik asit içeren formüle sahiptir. Pürüzsüz ve cilt tonu eşitlenmiş bir görünüm sağlar. – SkinceuticalsGlycolic 10 Renew Night

Cildi aydınlatan Arbutin, C Vitamini ve E Vitamini içeren zengin bir nemlendiricidir. Cildin doğal yenilenme döngüsünü en iyi duruma getirir ve güçlü bir antioksidan tedavisi sunar. – Obagi C FX C-Therapy Night Cream

Leke bakımı gören veya leke bakımı yaptırmak isteyenlerin kullanabileceği bu maske krem gibi sabaha kadar yüzünüzde kalmak için tasarlanmıştır. Güne ışıl ışıl bir cilt ile uyanmanızı sağlar. PHFormula – VITA C Bright Overnight Mask

Haftalık Ödül: Exfoliate

Her gün cilt rutinimizi devam ettirmenin yanı sıra, taze ve sağlıklı bir cilt için haftada bir ya da iki kez eksfoliyant kullanılması da önerilir. Peeling, ölü hücrelerin cildinizin yüzeyinden uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Cildimiz yüzeyinde ölü hücreler biriktiğinde matlaşır. Bir yüz peeling’i bu ölü hücreleri temizleyecek ve gözle görülür bir parlaklık için cildinizi canlandıracak ve tazeleyecektir. Ölü cilt hücrelerinin birikmesi de düzensiz dokuya neden olur. Nazik bir yüz peeling’i kullanmak, cildinizin anında daha yumuşak hissetmesini sağlar.

Bu ölü yüzey hücreleri artık cildinizi tıkamayı bıraktığında, rutininizde kullandığınız diğer ürünler aslında daha etkili olacaktır. Cilt bakımınızda bulunan aktif bileşenler, cilt ve canlı hücrelerle doğrudan temas ettiğinde daha etkilidir.

Sivilce ve siyah noktalar gözeneklerinizde ölü deri hücrelerinin, yağın ve kirin birikmesinden kaynaklanır. Eksfoliyant, bunların oluşmasını önlemeye yardımcı olur.

Magnezyum kristalleri ile benzersiz bir dokuya sahip, cildinize benzersiz bir canlılık ve pürüzsüzlük katan, ZO- Exfoliating Polish

Yağlı veya yağlıya meyilli ciltler için tasarlanmış içeriği ile cildinizin nem dengelerini tazeler, ölü derinin giderilmesine yardımcı olup, cildi yeniler Neostrata Clarify – Exfoliating Mask

Cildinizi hassas ancak etkili bir şekilde arındırarak, anında pürüzsüzleştirmeye, aydınlatmaya ve ışıltı katmaya destek olur. Fiziksel, kimyasal ve enzimatik arındırıcılar ile üçlü etki sağlayan formül, cildinizi ölü deriden arındırmaya ve mat görünümü canlandırmaya yardımcı olur. Murad- Vita-C Triple Exfoliating Facial

Disiplin, Disiplin, Disiplin

İyi bir cilt bakım rutini oluşturduktan sonra, sonuçları görmek için rutininize sağdık kalmalısınız. Cilt bakımınızdaki tutarlılığınız cildin sağlıklı ve genç kalması ile doğru orantılıdır.

Anında sonuç veren bazı ürünler dışında, genellikle cilt bakım rutininin veya yeni cilt bakım ürünlerinin faydalarını fark etmek iki ay veya daha uzun sürebilir. Ancak iyi yapılandırılmış bir rutini takip etmenin ve onu her gün takip etmenin etkilerini görmek zaman alsa da buna değer. Cildinize karşı sabırlı olmak ve ona yeni ürün ve içeriklere uyum sağlaması için zaman vermek isteyeceksiniz ve eğer bir şeyler yeterince uzun bir süre sonra işe yaramıyormuş gibi hissederseniz, rutininizde gerektiği gibi değişiklik yapmaktan çekinmeyin.

Cildinizi mümkün olduğu kadar uzun süre sağlıklı, temiz ve genç tutmak istiyorsanız, iyi tasarlanmış bir cilt bakım rutinini takip etmek şarttır. Kişiselleştirilmiş bir cilt bakımı rutini oluşturmak, her zaman istediğiniz cilde ulaşmanın en iyi yoludur. Temel bilgileri öğrendikten sonra, ek adımlar ekleyebilir ve ürünlerinizi gerektiği gibi değiştirebilirsiniz; yılın zamanına veya cildinizin herhangi bir zamanda neye fayda sağladığına bağlı olarak belirli içerikleri ve ürünleri dönüşümlü olarak içeri ve dışarı çıkarabilirsiniz.

Tutarlılık, sonuçları görmenin anahtarıdır; bu nedenle cilt bakımı rutininize bağlı kalın. Ayrıca her şeyin hemen işe yaramasını veya bir gecede sonuç vermesini beklemeyin. En iyi ve en etkili cilt bakım ürünlerinden bazılarının işe yaraması zaman alır; bu nedenle, bir ürünü bir veya iki kez kullandıktan sonra sonuç göremezseniz pes etmeyin. Bazı ürünlerin cilt bakımı rutininizin işe yaradığını göstermesi birkaç ay sürebilir.

Fakat hangi cilt rutinin olursa olsun tutarlılık ve rutine sağdık kalmak en önemli etkenlerdendir. Rutininize seçtiğiniz ürünleri sadece birkaç kere kullanıp aşırı sonuçlar beklemek sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Fakat cilt bakımı rutininizi kendinize göre ayarlayıp, devam ettirirseniz emin olun ki sonuçlar baldan tatlı olacaktır.

Hepimizin cilt bakımı konusunda farklı deneyimleri var, aşağıda yorumlar kısmında sizin favorilerinizi paylaşabilirsiniz. Cilt bakımı rutininiz ve onu takip ederek elde ettiğiniz kazanımlar eminim her danışanımız için faydalı olacaktır.

Kerem Kunduracı

Yorumlarınız onay sürecinden sonra yayımlanacaktır. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP